Jak ocenić dokumenty kolekcjonerskie najwyższej jakości - kompletny przewodnik

Jak ocenić dokumenty kolekcjonerskie na poliwęglanie - porady dla początkujących

Rynek dokumentów kolekcjonerskich w tym roku jest niezwykle dynamiczny. Te topowe firmy wykorzystują poliwęglanu zamiast PCV, grawerowania laserowego, posiadają wszystkie zabezpieczenia łącznie z farbami OVI, kingramami, elementami MLI/CLI. Jednak, jak w dowolnej branży, funkcjonują producenci którzy próbują sprzedawać marne produkty za wygórowane ceny. Dlatego bezwzględnie warto sprawdzać opinie przed zakupem i decydować się na renomowane firmy z dobrymi recenzjami.

Pierwszą i niezwykle fundamentalną cechą wysokiej jakości dokumentów kolekcjonerskich jest materiał, z którego zostały wyprodukowane. Poliwęglan produkuje charakterystyczny, metaliczny dźwięk, którego nie zauważymy w sytuacji słabych dokumentów wykonanych z PCV. Solidny dokument kolekcjonerski musi posiadać: produkcję z poliwęglanu (a nie z taniego PCV).

Wszystkie dane personalne na dobrej jakości dokumentach kolekcjonerskich powinny być wykonywane za pośrednictwem grawerowania laserowego, a nie standardowego druku. Lepiej przeznaczyć nieco dodatkowych pieniędzy, ale posiadać dokument, który nie rozpadnie się po miesiącu.

W produktach z poliwęglanu dane są wygrawerowane, co można namacać przesuwając po nich palcem. Dane na dokumencie nie są wydrukowane zwykłą drukarką na górze, tylko grawerowane "w środku" materiału. Wysokiej jakości dokumenty kolekcjonerskie również mają tę charakterystykę. Po poświeceniu dokumentu taką lampą, mają ujawnić się inne elementy, takie jak znaki, napisy czy wzory, które są niezauważalne w standardowym świetle.

W zależności od rodzaju dokumentu mogą to być: "Tłoczenie" na miniaturze fotografii, Znaki Braille'a, Wyczuwalne imię i nazwiska, Relief na elementach wizualnych. Dobry dowód kolekcjonerski musi posiadać: Elementy wyczuwalne (np. tłoczenie na miniaturze zdjęcia). Najlepszej jakości dokumenty kolekcjonerskie mają nadruk UV zrobiony z troską o szczegóły, z utrzymaniem prawidłowych kolorów i wzorów zgodnych z oryginałem. Te zaawansowane zabezpieczenia są cechą charakterystyczną najlepszych dokumentów kolekcjonerskich i ciężko je sfałszować przy użyciu kiepskich metod wytwarzania. W topowych dokumentach kolekcjonerskich odzwierciedlenie kolorów musi osiągać prawie 100% kompatybilności z oryginałem. Jak wspomniano w przeglądzie firm dostarczających dokumenty kolekcjonerskie, część produkty prezentują się na "wypłowiałe" - to znak ostrzegawczy mówiący na słabą jakość wytworzenia.

W krajowym prawie jazdy czy dowodzie osobistym specjalnym elementem jest okienko zawierające oznaczenie PL lub termin ważności. Jak przechylacie dokument, to napis PL niby się przemieszczał. Różnorodność propozycji powoduje, że decyzja odpowiedniego produktu może stanowić nie lada wyzwaniem. Szczegóły zazwyczaj świadczą bardziej niż specyfikacja na stronie. Za bardzo lekkie lub nadmiernie szczupłe dokumenty to znak, że producent skąpił na materiale.

Topowe firmy dają wysłanie obrazów wykonanego dokumentu przed przesyłką. Warto odczekać 24 godziny więcej, ale dostać zdjęcia gotowego dokumentu, zanim zostanie dostarczony. Kupuj TYLKO od dostawców, którzy dają ci szansę sprawdzenia dokumentu przed wysyłką! Lepiej zakupić pojedynczy, ale porządny dokument, aniżeli szereg kiepskiej kategorii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *